Duisternis kan geen duisternis verdrijven,
enkel het licht is daartoe in staat.
Haat kan geen haat verdrijven,
enkel de liefde is daartoe in staat.
Martin Luther King
Wij zijn geschrokken van de afschuwelijke haatbrieven gericht aan moskeeën in Nederland, waaronder ook moskeeën van onze broeders en zusters in Arnhem. Deze brieven zijn een openlijke uiting van haat en discriminatie. Zij staan niet op zichzelf, maar passen in een bredere reeks van openlijke en subtiele uitingen tegen moslims. Dat wijzen wij ondubbelzinnig af. Wij verwerpen evenzeer iedere vorm van bedreigingen en vernedering van joden, christenen of wie dan ook omwille van geloof of afkomst.
Het Interreligieus Netwerk Arnhem voelt zich direct geraakt wanneer één gemeenschap wordt aangevallen. Wie één van ons treft, treft ons allen. Daarom spreken wij ons samen uit – moslims, joden, christenen, en anderen – voor een stad waar iedereen zich veilig weet.
In een tijd van oplopende spanningen en polarisatie lijken mensen elkaar niet meer te zien als medemensen, verbinders en bouwers aan het goede maar als buitenstaanders, tegenstanders of zelfs als vijanden. Wij spreken ons uit tegen het zaaien van haat en roepen in deze brief op tot het uitdragen van liefde, die zichtbaar wordt door in vrede en in verbinding met elkaar samen te leven.
Als deelnemers van het Interreligieus Netwerk Arnhem doen wij dit door elkaar te ontmoeten, in gesprek te blijven met elkaar en interreligieuze ontmoetingen in de stad te faciliteren.
Een van de mooie voorbeelden hierin is het bezoek van jongeren aan moskee, synagoge en kerk. Op deze manieren blijven wij werken aan meer begrip voor elkaar en zetten wij ons in voor een samenleving waarin respect en liefde voor medemensen leidend zijn.
Willen wij verdraagzaamheid en verbinding dichterbij brengen, dan is onze opdracht om juist in gesprek te zijn en te luisteren naar elkaars zorgen en vragen. Hiertoe roepen wij eenieder op. Zo hopen wij op een wereld waarin recht, liefde en vrede de boventoon voeren.
Namens deelnemende gebedshuizen en organisaties verbonden in het Interreligieus Netwerk Arnhem
Mustafa Akpinar, voorzitter Stichting Islamitisch Centrum Arnhem-Zuid
Murad Bicici, voorzitter Turkiyem Moskee Arnhem
Ad Boogaard, directeur D3rde Verdieping
Pieter van Dijk, Koepelkerk
Jochanan ten Hove, Liberaal Joodse Gemeente GelderlandRick Jansen, buurtpastor Villa Klarendal
Ds. Theo Pieter de Jong, Dorpskerk Schaarsbergen
Rabia Karaman
Lt. Henri Kloppenburg, Leger de Heils Geloven in de buurt, korps Arnhem
Lt. Alita-Kloppenburg-Bastiaannet, Leger des Heils Geloven in de buurt, korps Arnhem
Johannes Kon, voorzitter Raad van Kerken Arnhem
Martine Koops, bestuurslid Raad van Kerken
Rev. Wim Kuiper, Arnhem-Nijmegen Chaplaincy
Joost Levy, Liberaal Joodse Gemeente Gelderland
Ingeborg te Loo, coördinator INA en Stadsklooster Arnhem
Ds. Aly Meijer, Doopsgezinden Arnhem
Ds. Laurens Odding, Koepelkerk
Patrick Paal, voorzitter Baptistengemeente Arnhem-Centrum
Elly Smeekens, Eusebius Parochie
Hans Smit, Arnhems Gebedshuis
Pastoor Tuan, Sint Eusebiusparochie
Bruno Vreeburg, secretaris Raad van Kerken
Ds. Klaas de Vries, Koepelkerk
ZubinNur Westrik, Peaceplace
Miriam Zwaan, bestuur Arnhem Student Point
Arnhem, 15 september 2025